علمی آموزشی

تکنیک‌های لمس کردن یکدیگر در یک رابطه عاطفی

برای همه ما انسان ها لمس یا نوازش شدن بسیار رضایت بخش است‎   برای همه ما انسان ها لمس یا نوازش شدن بسیار رضایت بخش است اما کمتر کسی درباره فواید لمس کردن در تقویت رابطه می داند.   آیا اصلا مهم است که چه قسمتی از بدن لمس شود؟ همانطور که تحقیقات نشان داده اند بله مهم است. ... ادامه مطلب »

تکنیک های مطالعه موثر برای دانش آموزان

برخی از دانش آموزان در درس خواندن و به طور کلی بحث مطالعه، دغدغه هایی دارند، این دسته از دانش آموزان عنوان می کنند که علی رغم مطالعه فراوان، باز هم به آن نتیجه دلخواه و مدنظر خود دست نمی یابند. در این مطلب نکات ساده ای که برای مطالعه موثر دانش آموزان مفید است عنوان می شود. به گزارش ... ادامه مطلب »

ناباروری در زنان و مردان

اختلال در تخمك گذاري، علت عمده ناباروري در زنان است   ناباروری چیست؟ ناباروری به حالتی گفته می شود که شما به مدت شش ماه تا یک سال (بسته به سن شما) به صورت محافظت نشده رابطه جنسی داشته باشید ولی باردار نشوید. در واقع علامت اصلی ناباروری همان باردار نشدن است و ممکن است شما علاوه بر این علامت ... ادامه مطلب »

توصیه هایی برای غلبه بر ترس از مدرسه

پیشتر در مورد ترس از مدرسه صحبت هایی داشتیم و متوجه شدید که برخی به آسانی با شرایط تازه خو می گیرند اما بچه هایی هم هستند که هر سال با نزدیک شدن مهرماه به نگرانی، کم خوابی و ترس های خاموش دچار می شوند. یکی از اختلالات روانی شایع در دوره ابتدایی و پیش دبستانی, ترس از مدرسه است ... ادامه مطلب »

تیزهوشان و انواع

افراد تیزهوش را می توان در چهار دسته تقسیم كرد: 1-تیزهوش های خلاق 2- تیزهوش های درس خوان.  3- تیزهوش های حرفه ای یا مكانیك  4- تیزهوش های كم پیشرفت 1-تیزهوشان خلاق: برتری این گونه تیزهوش ها برای خلق آثار هنری و ابداع از همان ابتدا مشخص می باشد. تیزهوش ها برای رسیدن به هدف نهایی از پا نمی نشینند. ... ادامه مطلب »

چرایی افت تحصیلی دانش آموزان؟

افت در لغت به معنای افتادن، نقصان، كاستی و كاهش است و اصطلاح آموزشی آن افت تحصیلی است كه در معنای عام به مردودی دانش‌آموزان و تكرار پایه‌ی تحصیلی اطلاق می شود. افت تحصیلی را می توان به دو دسته تقسیم كرد: الف) افت تحصیلی آشكار (كمی): به تعداد آمار مردودی هر پایه و تكرار آن اطلاق میشود.‌ ب) افت ... ادامه مطلب »

ارتباط علاقه و مطالعه

بین مطالب جدیدی كه می‌خواهید یاد بگیرید و مطالبی كه قبلاً آموخته‌اید پیوند برقرار كنید. * یكی از نقش‌های مهم در مطالعه، علاقه است. اگر باعلاقه مطالب را بخوانید، آن را بهتر درك می‌كنید و بیشتر به خاطر می‌سپارید.   * سعی كنید كه پس از مطالعه هر مطلب، خود را تقویت كرده و احساس رضایتمندی کنید.   * زمانی ... ادامه مطلب »

با افسردگی دانش آموز چه کنیم؟

یكی از مسائلی كه معلم‌ها جدای از مسائل تحصیلی و آموزشی با آن مواجه هستند، رفتار دانش آموزان است.  اکثر معلمان با خود فکر می‌کنند که بچه‌ها را چگونه كنترل كنیم و رفتار آن‌ها را چگونه به سمتی هدایت كنیم تا امر آموزش به شكل بهتری صورت گیرد؟ در نظر نگرفتن بخش روان شناختی و رفتاری شاگردان در کلاس می‌تواند ... ادامه مطلب »

به بهانه نتایج کنکور ،نظریه اسناد سازی

سلام دوست عزیزم خسته نباشید آیا شما هم کنکور داشتید؟ کنکور چطور بود ؟ آیا شما در کنکور موفق شدید . یا شکست خوردید؟ شاید شما طعم پیروزی یا شکست را در کنکور چشیدید یا چشیده بودید یا خواهید چشید و اگر هم با کنکور سرو کاری نداشته باشید در دیگر میدانهای مبارزه در وسعت زندگی موفقیت یا شکست هایی ... ادامه مطلب »

راهکارهایی برای مطالعه ی صحیح

بارها شنیده‌ایم که دانش آموز یا دانشجویی می‌گوید:”دیگر حال و حوصله خواندن این کتاب را ندارم” یا ” آنقدر از این کتاب خسته شده‌ام که قابل گفتن نیست” یا “هر چه می‌خوانم مثل اینکه کمتر یاد می‌گیرم” و یا “10 بار خواندم و تکرار کردم ولی باز هم یاد نگرفتم “. آیا برای یادگیری درس واقعاً باید 10 بار کتاب ... ادامه مطلب »