چگونه مانع از بي وفايي در زندگي مشترکمان شويم؟

 


ابتدا همه چيز خوب و عالي است اما کم کم مسايل و مشکلاتي پيش خواهد آمد که به مرور جدي تر و خطرناکتر خواهد شد تا اينکه يکباره آسمان و زمين را تيره و تار مي بينند. اگر شخص مورد نظر( زن يا مرد يا هر  دو) بتوانند اين دوران ظلمت و تاريکي را به سلامت از سر بگذرانند نشانه هاي رابطه اي مستحکم و صادقانه را در زندگي خود خواهند ديد که …


 

quirY-e4IEY

اگر به خاطر داشته باشيد در مقاله اگر هوو نمي خواهيد اشاره کرديم که عمدتا شکل گيري يک مثلث بيمارگونه در بروز ازدواجهاي مجدد بسيار رايج است. يک راس اين مثلث زني قرار دارد که از يک يا چند جنبه زندگي زناشويي اش غافل شده است. اين غفلت و بي توجهي مي تواند موضوعات مختلفي را در برگيرد. در راس ديگر اين مثلث مردي با عدم صداقت قرار دارد. مردي که هرگز به همسرش درباره عدم شور و هيجان و يا کوتاهي هايش چيزي نگفته است و سرد شدن رابطه عاطفي شان را به همسرش بازگو نکرده است و در نهايت در راس سوم اين مثلث زني حضور دارد که اقدام به آشنايي و در نهايت ازدواج با مردي متاهل پرداخته و در شکل گيري اين بي وفايي نقش بسزايي دارد….

در ادامه اين مطلب سعي مي کنيم توصيه هايي به زوجهاي جوان و حتي ميانسال ارايه دهيم؛ به اميد آنکه هرگز چنين اتفاقي در خانواده هاي ايراني(که بر روي اين مساله بسيار حساسند) رخ ندهد:

هر ازدواجي روزهاي فراز و نشيب و دوران سختي خواهد داشت. حتي در بهترين شرايط اين امر اجتناب ناپذير خواهد بود زيرا هم انسانها دچار تغيير خواهند شد، هم شرايط تغيير خواهد کرد و هم احساسات زوجين نسبت بهم متحول خواهد شد. با گذشت زمان جذر و مدهاي زندگي روزمره فشار غير قابل تصوري به ارتباطات  زوجين وارد خواهد کرد.

ابتدا همه چيز خوب و عالي است اما کم کم مسايل و مشکلاتي پيش خواهد آمد که به مرور جدي تر و خطرناکتر خواهد شد تا اينکه يکباره آسمان و زمين را تيره و تار مي بينند و اين جملات به ذهن هر يک از زوجين و يا يکي از آنها خطور خواهد کرد: “همسرم را دوست دارم اما ديگر مثل قبل عاشقش نيستم! ديگر نه!” و يا ” ديگرهمسرم مانند گذشته برايم جذاب نيست شايد بهتر باشد مدتي دور از هم باشيم تا …”.

اگر شخص مورد نظر( زن يا مرد يا هر  دو) بتوانند اين دوران ظلمت و تاريکي را به سلامت از سر بگذرانند نشانه هاي رابطه اي مستحکم و صادقانه را در زندگي خود خواهند ديد که حتي فکرش را هم نمي  کردند.

حال در اين جا هدفمان ارايه يکسري جملات و عبارات کليدي است که بتواند زوجين را در رسيدن به اين هدف ياري نمايد:

زندگي اجتماعي به اندازه کافي با چالش و مشکلات همراه است و تحمل زن يا شوهر عصباني و بداخم  در اين شرايط بسيار مشکل و گاهي غير ممکن خواهد بود

 درک درستي از توقعات و انتظارات يکديگر داشته باشيد

بيشتر زوجين به ندرت زمان کافي براي صحبت کردن درباره تاثير موضوعات بظاهر ناچيز زندگي در نظر مي گيرند. مثلا نمي دانند مفهوم عشق براي خودشان و طرف مقابل شان يکسان است يا نه؟ نقش پول و مسائل مالي در اين رابطه عاشقانه معلوم نيست. ديد واضحي از چگونگي رشد فرزندانشان ندارند. نمي دانند چه چيزي آنها را آزار مي دهد. روش رفع جر و بحث هاي احتمالي در زندگي زناشويي را نمي دانند. مکانيسم تصميم گيري مشخصي در زندگي شان وجود ندارد. نمي دانند چرا نياز به همسرشان دارند و چرا همسرشان محتاج آنهاست. لذا تلاش براي درک درست توقعات و انتظارات يکديگر يکي از راهها ي ايجاد تفاهم ميان طرفين است.

 

بطور غير منصفانه دعوا نکنيد

عدم توافق بين دو نفر هميشه وجود خواهد داشت. بنابراين از بروز آن نترسيد اما سعي کنيد فقط با مشکل به وجود آمده مواجه شويد. تمام مشکلات، صدمات ، ياس و نا اميدي هاي خود را به مسايل و سوتفاهمات گذشته استناد ندهيد. آنها مشکلات متفاوتي هستند که بايد به طور جداگانه در زمان ديگري مورد رسيدگي قرار گيرند. کاملا بر روي موضوع کنوني متمرکز شويد و از گل آلود کردن آب و تهاجم به طرف مقابلتان که مي تواند همراه جملات زير باشد اجتناب کنيد:

“تو هميشه غر مي زني.”

تا من نگويم تو هيچ کاري انجام نمي دهي” و …..

رهايي از بي وفايي

با موضوعي که مقابلتان است رو به رو شويد

پنهان کردن واقعيت هرگز به نتيجه خوبي ختم نمي شود. اگر با مشکل مالي مواجه هستيد آن را بپذيريد و با ذهني گشوده سراغ آن برويد.

با خود صادق و روراست باشيد

يک قدم به عقب برگرديد و خوب به گذشته نگاه کنيد. اگر رفتارتان باعث تحليل رفتن ارتباطتان شده است(مثلا نوع برخورد شما، نحوه تعاملتان، گفتار مخرب تان و …) صادقانه به آن اقرار کنيد

تمام مشکلات، صدمات ، ياس و نا اميدي هاي خود را به مسايل و سوتفاهمات گذشته استناد ندهيد

پيشقدم شويد

اگر منتظريد که اول همسرتان تغيير کند تقريبا مطمئن باشيد که هيچ تغييري رخ نخواهد داد. هميشه بايد عملي صورت گيرد تا به دنبال آن افکار و احساسات تغيير کند. شما رفتار خود را تغيير دهيد خواهيد ديد که رفتار همسرتان تغيير خواهد کرد

سازگاري و همزيستي را از نو بنا کنيد

گذشت زمان تفاوت ميان زوجين را به ويژه در مواقعي که زندگي زناشويي دچار مشکل مي شود نمايان مي سازد. به دنبال علاقمندي هاي مشترک خود و همسرتان باشيد . دنبال فرصتي باشيد که بتوانيد فعاليتهاي مشترکي انجام دهيد مثلا با هم به سينما يا تئاتر برويد، به عکاسي برويد و يک عکس يادگاري از روزهاي خوش زندگي تان بگيريد و يا براي يک گردش وخاطرات گذشته و اولين ملاقاتهايتان را مرور کنيد

مسافرات کوتاه مدت برنامه ريزي کنيد

 

چه چيزي باعث شد که به همسرتان علاقمند شويد؟ چه ويژگي از او شما را عاشق و شيفته خود کرد؟ چگونه مي توانيد مجددا آن احساسات را احيا کنيد؟

گذشت زمان تفاوت ميان زوجين را به ويژه در مواقعي که زندگي زناشويي دچار مشکل مي شود نمايان مي سازد

متاسفانه براي برخي از افراد مشکلات زندگي، فشارها، چالشها و يک نواختي هاي احتمالي زندگي زناشويي سبب فراموش شدن جنبه هاي مثبت و شگفت انگيز آن مي شود اما توجه به تجديد حيات زناشويي و در نظر گرفتن يک سري نکات ساده و پيش پا افتاده گاه مي تواند زندگي تان را متحول کند

شوخ طبع و بذله گو باشيد

زندگي اجتماعي به اندازه کافي با چالش و مشکلات همراه است و تحمل زن يا شوهر عصباني و بداخم  در اين شرايط بسيار مشکل و گاهي غير ممکن خواهد بود. گشاده رو بودن يک انتخاب است و مي توانيد آن را تجربه کنيد و تاثير آن را در بهبود زندگي زناشويي تان به وضوح ببينيد

ازدواج پيمان مقدسي است براي دوست داشتن يکديگر در دوران خوشي و توانگري ؛ در دوران فقرو سختي؛ در بيماري و در زمان تندرسي و هم ….

 

متاسفانه براي برخي از افراد مشکلات زندگي، فشارها، چالشها و يک نواختي هاي احتمالي زندگي زناشويي سبب فراموش شدن جنبه هاي مثبت و شگفت انگيز آن مي شود اما توجه به تجديد حيات زناشويي و در نظر گرفتن يک سري نکات ساده و پيش پا افتاده گاه مي تواند زندگي تان را متحول کند.

اين همان مسير باريک و ظريفي است که شما را از ورطه بي وفايي بيرون مي برد و به شما کمک مي کند زندگي مشترکتان بهتر از هميشه شود و آن را از خطرات احتمالي حفظ نمايد.

به کانال تلگرام سایت بپیوندید مطالب مارا در کانال ببینید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*