گفتگوی تفاهمی

در شیوه های ارتباطی، تفاوت هایی بین زنان و مردان وجود داره. چه در شیوه گفت و گو و بیان، چه در ارتباطات غیرکلامی و زبان بدن، و چه در گوش دادن

photo_2015-09-07_21-49-49
به طور کلی، برخی روانشناسان دو نوع گفت و گو رو از هم متمایز می کنند. یکی گفت و گوی تفاهمی(مفاهمه ای)، و دیگری گفت و گوی گزارشی(اطلاعاتی)

گفتگوی تفاهمی همون زبان مکالمه و روش ایجاد ارتباط و روابط مذاکره جویانه و بعضا خصوصی است که مبتنی بر رابطه هست. زنان بیشتر از این نوع گفتگو استفاده می کنند.

گفتگوی گزارشی، گفتاری هست که اطلاعات رو مطرح می کنه، مثلا بیان خبر و داستان و لطیفه و سخنرانی. مردان هم بیشتر از این نوع صحبت استفاده می کنند.

اگر بخواهیم در روابط زوجین این گفت و گوها رو از هم تمیز بدیم، میتونیم بگیم بیان احساسات در برابر بیان اطلاعات

خانم ها معمولا با صحبت هاشون به بیان احساسات می پردازند، و آقایون به بیان اطلاعات. اصلا این جمله به معنای این نیست که مردها به بیان احساسات نمی پردازند یا زنها به بیان اطلاعات! بلکه در اینجا آن نوع صحبت های زن و مرد مطرح هست که بر دیگر انواع غلبه دارند.

مثال:

خانم میگه: «فکر می کنم اصلا به حرف من گوش نمیدی».

همینجا متوقف میشیم!

چون مردها معمولا گفت و گوشون جنبه گزارشی و اطلاعاتی داره، این جمله رو دقیقا همینجور معنا می کنند که:فکر می کنم اصلا به حرف من گوش نمیدی». بنابراین سعی می کنند در صدد توضیح بر بیان که کی گفته من خیلی مواقع به حرفهات گوش دادم و همین الانم دارم گوش میدم!

اما منظور خانم اصلا این نبوده!

منظور خانم احتمالا اینه که:«ناراحتم از اینکه آدم پر شور و شوقی برات نیستم. ناراحتم از اینکه دیگه به من علاقه نداری. فکر می کنم امروز خیلی حساس شدم. ممکنه به من بیشتر توجه کنی؟! من ابراز علاقه تو رو خیلی دوست دارم. روز سختی رو پشت سر گذاشتم. ممکنه به حرف من گوش کنی و سوالاتی از من بپرسی که نشون بده به من توجه داری؟ مثلا بپرسی امروز چه خبر؟ چه اتفاقاتی افتاده؟ چه احساسی داشتی؟ چی میخواستی؟ یا اینکه وقتی حرف میزنم با اشاراتت نشون بده که داری بهم گوش میدی. مثلا بین حرفهام سر تکون بده یا بگو آهان…

بنابراین مردها اگر از این نوع زبان زن ها مطلع نباشند، ممکنه به راحتی سوء برداشت کنند و در مقام توجیه و توضیح بر بیان

خب حالا ببینیم خانم ها با چه اهدافی صحبت می کنند.

1. به منظور انتقال یا کسب اطلاعات(همون صحبت گزارشی که معمول ترین شیوه صحبت آقایون هست)

2. به منظور کشف و درک آنچه که قصد گفتنش رو دارند(برعکس، مردها پیش از صحبت سکوت می کنند؛ ولی زنها فکرهاشونو بلندبلند به زبان میارن)

3. به منظور کسب احساس بهتر و تمرکز بیشتر در زمانی که احساس ناراحتی می کنند(ولی مردها در زمان ناراحتی میرن به غارشون!)

4. به منظور ایجاد صمیمیت(ولی مردها گاهی این نگرانی رو دارند که صمیمیت بیش از حد ممکنه منجر به سلب قدرتشون بشه)

دلایل سکوت یا صحبت نکردن مردها هم متفاوته. مردها معمولا در مواقعی که برای حل یک مساله هنوز راهی پیدا نکردند، یا زمانی که درباره مشکلی میخوان فکر کنند، یا زمانی که تحت فشار و ناراحت هستند، یا زمانی که میخوان خودشونو پیدا کنن، سکوت اختیار می کنند و همین سکوت و حرف نزدن ممکنه منجر به این بشه که زن ها سوء بردشات کنند؛ در حالی که مردها همینگونه هستند!

تفاوت دیگر اینه که خانمها معمولا در لفافه و غیرمستقیم صحبت می کنند، ولی آقایون منظورشون رو صریح میگن و توقع دارن خانمهاشونم همینجوری باهاشون روشن حرف بزنند و درخواستشون رو صریح مطرح کنند.

تفاوت در شیوه گوش دادن

در هنگام گوش دادن، زن ها معمولا بیشتر از علائم غیرکلامی و زبان بدن بهره می برند. مثلا وقتی همسرشون باهاشون صحبت میکنه، بیشتر سرشون رو تکون میدن، تماس چشمی رو حفظ می کنند، و از الفاظی چون بله، آهان، اوم، خب و … بیشتر استفاده می کنند.

اما مردها تماس چشمی شون کمتره، و از این الفاظ آهان و بله و … هم کمتر استفاده می کنند، مگر اینکه احساس کنند مجبورند یا اینکه با حرف طرف مقابل موافق باشند!(البته اینها کلیت دارند و مطمئنا استثنابردار هستند).

مردها معمولا کلی گویی می کنند و دلشون میخواد کلی بشنوند؛ اما خانمها جزئی گویی می کنند و توقع دارند همسرشون هم وارد جزئیات بشه

در مورد زمان صحبت کردن هم یک نکته مختصر رو میگم و اون اینکه مردها وقتی سکوت می کنند و تمایلی به صحبت نشون نمیدن، معمولا وقتی همسرشون ازشون مثلا میپرسه که چی شده؟ پاسخ میدن که چیزی نیست.

همسرشون ممکنه تصور کنه که حتما یه چیزی باعث ناراحتیت شده و بنابراین بهتره با هم صحبت کنیم! اما معمولا منظور مرد اینه که من خودم از عهده اش برمیام و میخوام کمی تنها باشم.

به عکسش زمانی که مرد از همسرش میپرسه چی شده، و زن میگه چیز مهمی نیست، معمولا دلش میخواد همسرش از دلیل ناراحتی اش جویا بشه و با صحبت کردن بهش آرامش بده، نه اینکه بخواد بره تو غارش

به کانال تلگرام سایت بپیوندید مطالب مارا در کانال ببینید

یک نظر

  1. محمدجوادمرادی

    ممنون از متن ها و راهنمایی هایتون.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*